natisni
PDF

20. Telovska procesija

»Eva, jutri bo velik praznik svetega Rešnjega telesa in krvi. Imeli bomo procesijo, zato bo tudi sveta maša bolj slovesna in dolga. Jutri bomo šli vsi k maši. Ti se boš lepo pripravila. Ta čas, ko bom jaz v službi, boš sama doma nabrala cvetlic in jih nasipala v košarico. Ko bomo šli k maši, boš vzela košarico s seboj in cvetje posipala pred oltarčke.«
Drugi dan je Eva celo dopoldne iskala cvetje. V košarico je nabrala raznovrstne cvetove travniških rož.
Ko se je mama vrnila z dela, je imela Eva že skoraj polno košarico cvetja. Nekatero je bilo že malo ovenelo, zato ji je mama rekla, naj uvelo cvetje pobere iz košarice. Toda potem je bila košarica precej prazna. Evi je bilo težko. Mama je opazila njeno zadrego in skupaj sta šli do cvetočih vrtnic. Mama je nabrala največje cvetove in jih nasula v košarico. Na vrhu so bili dehteči cvetni listki žametno rdečih vrtnic.
Po slovesni maši so se vsi razvrstili v procesijo in pred oltarčki so otroci posipali cvetje. Tudi Eva je vsa ponosna in vesela posipala žametno rdeče vrtnice. Bila je skrbna pri posipanju. Nekateri otroci so bili pri drugem oltarju že brez cvetja, Eva pa ga je hranila še za zadnja dva oltarja.
Ko so se vrnili domov, je Evo zanimalo vse, kar se je pri procesiji zgodilo. Vprašala je mamo:
»Zakaj smo danes imeli tako slovesno procesijo?«
»To je velik praznik, ko se spominjamo Jezusa, ki prebiva v sveti hostiji. Posvečeni hostiji rečemo tudi sveto Rešnje telo. Na ta dan smo Jezusa slovesno počastili in ga ponesli ven iz cerkve. S pesmimi in zvončki smo se mu zahvalili, da prebiva med nami v sveti hostiji. Duhovnik je nesel s cvetjem slovesno okrašeno monštranco med polji in travniki od kapelice do kapelice. Pri vsaki kapelici smo molili in prosili Božjega blagoslova za naše domove in tudi za travnike, polja in gozdove. Jezus je blagoslovil vso našo župnijo.«
»Mami, ali je blagoslovil tudi našo hišo in vrt?«
»Seveda je blagoslovil. Njegov blagoslov seže daleč. Prosili smo ga tudi, naj našo župnijo varuje naravnih nesreč, poplave, toče, strele. Jezusu smo položili na srce, naj nas varuje bolezni in blagoslavlja naše delo na vrtovih, travnikih, poljih in tudi v tovarnah.«
Eva je bila vesela zagotovila, da je Jezus blagoslovil tudi njihov vrt. Prepričana je bila, da bodo drugo leto vrtnice še lepše vzcvetele, da jih bo spet lahko posipala pred kapelice.

Domača naloga:
Prosi starše, naj ti razložijo, kdaj bo praznik svetega Rešnjega telesa in potrudi se, da boš takrat pridno sodeloval.

argaiv1075

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve in njenih funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki. To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

I accept cookies from this site.

EU Cookie Directive Module Information